Marianna Yerasimos’un kaleme aldığı ‘500 Yıllık Osmanlı Mutfağı’ kitabında yer alan bilgiye göre; 16. yüzyıldan günümüze geldiği varsayılmakta. Tarifi tarihi kitaplardan almak yerine nesilden nesile aktarılan bir tarif olarak yer alıyor. Bu nedenle tam anlamıyla bir rustik bir çorba tarifi olacağı garantisini veremesekte, yazar “Çorbalar listesinde yer alan ‘Ayran Çorbası’da, yağı alınmış yoğurtla yapılan, Ak Çorba’nın bir benzeridir.” demektedir.

Bu çorbanın günümüzde farklı kültürlerde ‘Yoğurt Çorbası’ olarakta adlandırılmakta. Çorbayı tattığımızda hafif ve güzel bir aromaya sahip olduğunu gördük. Şimdi pişirsek mi?

Ak Çorba

2 kaşık pirinç
4 bardak su
500 gr yoğurt
1 yumurta
1 kaşık un
60 gr tereyağı
1 tatlı kaşığı kuru tarhun
1 tatlı kaşığı taze çekilmiş karabiber
Tuz

Pirinci yıkayın, 4 bardak su ve bir tatlı kaşığı tuzla, iyice helmeleninceye kadar, yaklaşık 30 dakika, orta ateşte pişirin. Pirinç pişerken , bir kaseye önce yumurta unu, sonra yoğurdu katıp iyice çırpın. Karışımı iki kaşık suyla inceltip çorbayı pişireceğiniz tencereye boşaltın. Karıştıra karıştıra hafif ateşte 15 dakika pişirin. Bir elinizle yoğurdu karıştırırken, diğer elinizle helmelenmiş pirinci azar azar tencereye ekleyin. Çorba kaynamaya başlayıncaya kadar devamlı karıştırın, yoğunlaşınca ateşi iyice kısın. Yağı küçük tavada eritin, tarhunu katın ve çorbaya dökün. Bir iki karıştırıp ateşi söndürün. Taze çekilmiş karabiber ile servis edin.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT