Lezzetlerin çarpıştığı Antakya

4 – 5 gündür yüksek ateş ve boğaz ağrısı nedeniyle rapor aldığımdan, evde kendimi kirli bir paspas gibi hissediyordum. İlaçların etkisiyle bu sabah kendime geldi diyebilirim ve sabahın erken saatlerinde Hatay (Antakya) mutfağını araştırdım. Evde miskin miskin yatmaktan iyidir dedim kendi kendime.

İşe en derinden başladım. Antakya bölgesinde ki etnik çeşitlilik gerçekten ilgimi çekti ve hayran kalmamak mümkün değil. Bir tarafta türkler, bir tarafta müslüman ve hristiyan araplardan oluşan bir gurup, çokaz sayıda da musevi ve kürt topluluklarından oluşan bir bölge yani
Hatay; konumu itibariyle birçok bölgeden etkilenmiş ve birşeyler katmış kendine.

Özetle, Türkiye’nin güneydoğu bölgesinden, Suriye’nin Halep bölgesinden ve Lübnan bölgesinden kazanımları yada alışverişi olmuş Arap, Türk ve akdeniz mutfağının eşsiz bir birleşimi diyebiliriz. Sonuç olarak ortaya devasa çeşitliliğe sahip bir mutfak çıkmış.

İlgimi çeken bir nokta ise, Antakya mutfağında etlerin, sebzelerin, hamur işlerinin yoğun şekilde kullanılmasına karşın, denize kıyısı olan bölgenin deniz ürünlerini yok denecek kadar az kullanması oldu.

Özetle bahsettiğim Antakya mutfağından bir reçete paylaşmak istiyorum. Ancak, vereceğim reçetenin olmazsa olmazı gerçekten fazla bilginize.
0003-Antakya_Usulü_Reyhanlı_Kabak_Dolması1

Antakya Usulü Reyhanlı Kabak Dolması

 

 

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT