Nohut’tan çorba mı olur? Olur. Aslında herşeyden çorba olur.

Çilekten bile çorba yaparsın. Neden olmasın? – Bak bunu bir köşeye not alıp yapmalıyız aslında. –

Buğday çorbasının içerisinde tarifi incelerkende göreceksiniz buğday, nohut ve koyun etinden geçiyor tüm olay. Diğer malzemeler tatlandırmasını yapmakta. Malzeme listesinde et suyu yazıyor. Onu hiç ayrı bir et veya kemik harcamadan koyun etini haşladığınız et suyundan yaparsanız daha mantıklı olacaktır veya siz bilirsiniz. Daha farklı lezzet katarak denemek istiyorum derseniz de sizin kararınız.

Video çekimlerinde biz biraz yemeği eğlenceli hale getirmek için kemiklerinden ayırmadık. Gerçek halinde etlerin kemiklerinden ayrılması gerekiyor. Kemiklerini de bırakarak daha lezzetli ve faydalı halde bırakmak istedik. Bu da bizim yaptığımız ufak bir nokta.

Bizim tariflerimizi birebir uygulamak zorunda bile değilsiniz. Biz sizlere akademik olarak araştırdığımız Osmanlı mutfağındaki tarifleri sizlere sunuyoruz. En büyük nokta da burada başlıyor. Bir tarifi bulmak 10 tane akademik kitapları kurcalamaya kadar gidiyor.

Herneyse, Osmanlı Mutfağı’ndan günümüze gelmiş Buğday çorbasını denemeye ne dersin?

Buğday Çorbası

1/4 bardak yumuşak aşurelik buğday
1/4 bardak nohut
300 gr. kemikli koyun eti
2,5 bardak et suyu
1,5 orta boy soğan
2 kaşık tereyağı (30 gr)
1/2 kaşık un
1 adet yumurta
1/2 limon
1 tatlı kaşığı tarçın
1/2 tatlı kaşığı taze çekilmiş karabiber
Tuz

Buğdayı ve nohudu akşamdan ayrı ayrı ıslatın. Ertesi gün buğdayı ve nohudu yine ayrı ayrı, birer litre su ile yaklaşık 35-40 dakika kaynatın. Malzemeler kaynarken derin bir tencereye 3 bardak su, 1/2 soğan, bir tutam tuz ile etleri koyun ve etler kemikten ayrılıp tel tel oluncaya kadar, yaklaşık 1-1,5 saat pişirin. Etler pişince tencereyi ateşten alın. Suyu süzün, kemikleri ayıklayın. Et suyu ile ayıklanmış etleri çorbayı pişireceğiniz tencereye aktarın, kalan sularıyla birlikte kaynamış buğday ve nohudu ekleyin ve tüm malzemeyi, ara sıra karıştırarak, hafif ateşte yaklaşık 1 saat daha pişirin. Çorbanın pişmesine yakın, soğanları yemeklik doğrayın. Bir tavada yağ eritin, soğanları kavurup çorbaya ekleyin ve 15-20 dakika daha kısık ateşte pişirin. Bir kasede yumurta sarılarını unla çırpın, sonra limon suyunu ekleyin. Terbiyeyi bir kaç kaşık çorbayla inceltin ve karıştıra karıştıra tencereye dökün. Tuzunu kontrol edip, lezzetlendirin. Altını kapatın. Karabiber ve tarçını serpiştirip servis edin.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT