Osmanlı zamanına yine uzanıyorum. Biraz kurcalıyorum tarifleri, hikayeleri, anlatımları, araştırmalı ve rivayetleri. Tarihte çok rivayet dönüyor. Rivayetlerin biri bin para tarihte.

Her neyse. Şimdiki zamanla, tarihi zamanı karşılaştırıyorum iki ayrı kavramdan bahsedeceğim. Şimdiki zamanda baklava ne kadar değerli değil mi? Bir baklava ustasının aldığı maaşı geçiyorum, bir kilo baklava almak için verdiğimiz fiyatları düşünün. Bir porsiyon yediğiniz fiyatı düşünün. Birde yediğimiz kadayıf fiyatlarını. Hatta pişmemiş, tatlı veya yiyecek olarak hazırlanmamış kadayıf fiyatlarını. Eh ne alakası var şimdi? Şimdi tarihe gidelim..

Osmanlı zamanında bu kadar teknolojik yapı olmadığı için doğal olarak kadayıf yapmak baklava yapmaktan çok daha zor oluyor. Şimdi sistematik şekilde hazırlanan kadayıf o zamanlar el emeği göz nuru şimdilerin baklavası gibi. Baklavadan daha değerli. Düşünebiliyor musun? Teknoloji neleri değiştiriyor? Hayatı değiştirdiği kolaylaştırdığı gibi gastronomi alanında da esnaflığı bitirmiş. Değişiklik güzeldir. Ama biraz doğallığa doğru giderken işi modernleştirmek en güzeli aslında.

Kimi restaurantları görüyoruz. Michelin yıldızı var veya Best 50 listesine girmiş ama kapılarında tandırları var. Ateş ocakları var. Mangalları var. Bir sürü örnekler var bununla ilgili. İnsanları şimdilerde daha çok cezbediyor bu durum. Biz neden yapmayalım?

Bir kaç özeleştirileri, ufak notları bıraktıktan sonra tarife geçelim. Bu tarif biraz künefeye benzese de tarçın ve ceviz birleşimi kadayıfa yakıştı. Denemenizi gerçekten tavsiye ederim.

Cevizli Kadayıf

200 gr kadayıf
1/2 bardaz ceviz, dövülmüş
1 kaşık tarçın
75 gr tereyağ, tepsi veya kalıbı yağlamak için ayrıca bir miktar tereyağ

Şerbet için;
1 bardak şeker
1/2 bardak su
1/4 limon suyu

Şerbet malzemelerini kaynatın ve kenara alıp soğumaya bırakın.

Kadayıfı küçük parçalar halinde tiftikleyin. Tereyağıyla pişireceğiniz tepsi veya kalıbı yağlayın. 200 gr için 15 cm çapında bir tepsi veya kalıp yeterli olmakta. Parçalanmış kadayıfın yarısını dökün ve tabana iyice yayarak bastırın. Bir kap içerisinde tarçın ve dövülmüş cevizi harmanlayın ve yerleştirdiğiniz kadayıfın üzerine dökün ve yayın. Üzerine kalan kadayıfı dökün ve sıkıca bastırın. Daha sonrasında bir bıçak ve spatula tarzı bir araç yardımıyla kenarlarını tepsi veya kalıp kenarından içeri doğru bastırın.

75 gr tereyağını kaynatın ve hazırladığınız kadayıfın üzerine eşit miktarda dökün. Önceden ısıtılmış 180 C derece fırında kızarana kadar pişirin.

Kızardıktan sonra fırından çıkarın ve sıcak haldeyken soğumuş olan şerbeti üzerine dökün. Şerbeti çekene kadar dinlendirin. Kaymak veya dondurma ile servis edin.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT