Çikolata sevenler derneğinden misin? Evde basit tatlılar yapmayı sever misin? Mutfağa girdiğinde müthiş hissediyor musun kendini?

Bizim için önemli olan noktalardan birisi de bu. Gastronomi sektöründe mutfakta çalışıyorsan zevk alman gerek. Mutfak kısmı hararetli ve agresif geçen servis süresi sonrasında bir “oh be” çektirmesine rağmen bundan hoşlanan, seven meslektaşlarımız var. En eğlenceli kısımda pastanedir, sadece iş ağırdır biraz. Örneğin mutfakta 8 kişi çalışıyorsa, pastanede 1 veya 2 kişi çalışır. 3 olduğunu hiç görmedik açıkçası. Bu mesleği sevmezsen, barınamazsın.

Bunu neden anlattık? Evdeki mutfağa girmekte aynı. Kimimiz evde mutfağa girmeyi sever, kimi sevmez. Bize senin gibi ilgili kişiler lazım. Bu konuda çok güzel anlaşırız. Pazarlık yapmaya da gerek yok.

Bir ganajı yapmak bile zevkli gelmeli. Aslında çok basit 2’ye 1 oranda çikolata ve tereyağını benmari tekniğiyle eriteceksin. Olay bu kadar. Ganajı istediğin yerde kullan. Tereyağ, eriyen çikolataya kıvam almasını sağlıyor. Sonra katılaşıyor. Sihir gibi. İstersen ganajdan içi boş kalıp yap. İçine mus yap. Üzerini kapat. Çikolatada saklı mus diye sevdiklerine ikram et. Aynı ganajı cafe veya pastanelerde çikolata kaplı meyveler olarak görebilirsin. Çok mu zormuş yapması? Bizce değil. Sence de olmasın.

Sevgiline yapacağın çikolata kaplı meyveler onu mutlu edecektir. Bu kadınlara karşıydı. Erkeklere karşıysa; güzel bir pasta yaparak veya ufak bir tatlı yaparak sevindirebilirsin.

Yazdır
Çikolata Topları
Course: Atıştırmalık, Tatlı
Servis: 4
Malzemeler
 • 250 gr tereyağı
 • 100 gr pudra şekeri
 • 10 gr şekerli vanilin
 • 45 gr kakao
 • 25 adet kakaolu bisküvi
 • 100 gr fındık iri dövülmüş
Ganaj İçin
 • 100 gr çikolata
 • 50 gr tereyağı
Yapılış
 1. Fındıkları iri dövülmüş halde bir karıştırma kasesine al. Kakaolu bisküvileri toz haline getir ve karıştırma kabına ekle. Pudra şekeri, şekerli vanilin, kakaoyu ekle ve harmanla. Oda sıcaklığındaki tereyağını ekle. Fazla yumuşatmadan yoğur. Buzdolabında 10 dakika kadar beklet.

 2. Buzdolabında beklerken ganaj için olan malzemeleri benmari usulü (sıcak su üzerine oturtulmuş kap) erit. Kenarda sıcak su üzerinde beklesin. Buzdolabında bekleyen çikolata topu hamurunu çıkarıp ortalama aynı boylarda parçalara böl ve eğer yine yumuşadıysa tekrar dolapta beklet. Katı haldeyse sıcak etkeni fazla olmadıysa veya bekledikten sonra; çikolata toplarını ganaj içerisine batır ve kenara al. Daha sonrasında tekrar 5-10 dakika kadar dolapta bekletip katılaşmasını bekle. 

 3. Üzerine kakao serperek veya kakaoya batırarak servis et.

 

 

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT