Dereotlu ve Peynirli Bisküvi

Çayın yanında hep tatlı yiyecek değilsin. Birazda tuzlu şeyler de ye. Ne bilelim belki şeker kullanmıyorsundur. Diabet hastalığın vardır. Şeker kullanmayı bırakmışsındır. Bir çok şey olabilir.

Bizde derdine çare olmaya geldik. Sana poğaça dışında yiyebileceğin güzel bir atıştırmalık, çayının yanında yiyeceğin güzel lezzet yaptık.

Dereotu bir çok alanda kullanılabilirliğini hepimiz biliriz. Yemeklerde en başta kullanıldığında ısı görmekten çok acılığını bırakıyor. Resmen bize ‘buralar çok sıcak oldu’ diye triplere girip acılık veriyor katıldığı yerde. Bizde bu dereotuna güzel bir ders vermek için böyle bir şey yaptık. Hamuru yapıp içerisine kattık. Dedik ki birde peynir koyalım bu hamura, gelsin güzel güzel bisküviler elimize. Sıcak sıcak yiyelim.

Peynir konusunda tercihi tamamen sana bıraktık. Bu konuda yaptığımız adımlar meşhur olacak yakında da, neyse. Herkesin şarap, zeytin veya acılık-tatlılık-tuzluluk konusunda tercihleri farklı olduğu gibi peynir konusunda tercihleri de çok farklı olabiliyor. Beyaz peynirden örnek vermek gerekirse; kimisi çok yağ oranlı yumuşak bir peynir severken, kimisi de az yağlı sert kıvamlı beyaz peyniri tercih ediyor.

Bu tarif içerisinde de biz parmesan peynirini tercih ettik. ‘Adamlarda ki keyfe bak’ gibi bir cümle diyeceğini hissediyoruz. Deme öyle şeyler. Damak tadımız bu. Anamızın babamızın evinde parmesan elbette yemiyorduk ama dereotuyla yakışan bu. Bizde ki damak tadına güveniyorsan ki, bizce güveniyorsun. Bu tarifte parmesan kullanabilirsin. Az önceki söylediğimiz damak tadı konusunda ‘nereden çıktı bu?’ deme. En nihayetinde güvenmesen bizi takip ediyor olmazdın. Belki de yeni karşılaştık seninle. Bize güvenebilirsin. Kesinlikle. Yaptığımız tarifleri yap veya tattığımız mekanları tat bize hak vereceksin.

Parmesan adı geçmişken hemen ufak bir bilgi verelim. Ülkemizde parmesan diye satılan peynirler aslında Grana padano yani parmesanın kız kardeşi gibi bir şey. Üretim süresi değilde, dinlendirilme süresi ortalama 6 aydan 30 aya kadar çıkıyor ancak ülkemize asıl parmesan yani Parmigiano-reggiano ithal edilemiyor. (Son zamanlarda bu durum çözüme ulaştı mı o konuda net bilgimiz yok.) Asıl parmesana göre daha değersiz olması ve kolay elde edilebilir hatta yapılabilir olmasının yanısıra gerçek parmesana yetişkin dersek Grana padano bir bebek veya ergen diyebiliriz. Ayrıca; ülkemize getirilen Grana padanolar yıllardır ülkeye ithal edilmesi sorun yaratılacak bir durumda değil. İthal edilmesi konusuna parmak basmak gerekirse de; Türkiye’ye giriş yapan gıda ürünleri bazı testlerden geçiyor ve bu konuda çalışmalar sonrasında biyolojik olarak kabul edilip edilemeyeceği sınırlarına uygunsa onaylanıyor.

Asıl gerçek parmesan hakkında konuşursak; adı İtalya’nın Parma şehrinden geliyor. İlk olarak orada üretilmeye başlandı ve 16 litre inek sütünden sadece 1 kg parmesan çıkıyor. En az bekletilme süresi 12 ay olan parmesanın en verim alınan süresi de 24-36 aydır. 2 veya 3 yıl diyebilirdik ancak peynir, şarap gibi ürünlerin bekletilmesi veya fermantasyon süreci ay olarak hesaplanmaktadır. Bunların dışında; bir gün yolun İtalya’ya düşerse kendin için parmesan almak istersen; peynir aldığın esnafa İlkbahar Parmigiano’su sormalısın. Peynirden anlayan bir kişi ilkbahar aylarında inekten üretilen sütün en düşük yağ oranlı olacağını ve bu sebeple peynirin daha kuru olacağını bilir. Bu da en lezzetli sonuç elde ettirir. İlkbahar peynirinin rengi daha beyaz dır. Yaz ayı peynirleri ise daha sarıya doğru koşmaktadır.

Bu bilgileri de verdiğimize göre tarife geçsek mi? Ne dersin?

Dereotlu ve Peynirli Bisküvi

280 gr un
4 çay kaşığı kabartma tozu
2 çay Kaşığı şeker
1 çay Kaşığı sarımsak tozu
1 çay kaşığı tuz
160 gr rendelenmiş peynir (İstediğiniz bir tür)
2 yemek kaşığı doğranmış dereotu
240 gr süt (İsteğe bağlı +60 gr daha eklenebilir)

Süt hariç tüm malzemeleri bir karıştırma kabına koyarak çatallar yardımı ile karıştırın, ardından sütü ekleyin ve çok fazla karıştırmadan bir hamur elde edin. Dondurma kaşığı ile pişirme tepsisine porsiyonlayın ve 350 – 400 derecede 13 – 15 dakika pişirin.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT