Bu tarifi yaparken bir kenarda Tarkan’dan Hüp şarkısını söyleyebilirsin, tabii biraz değiştirerek. Sözlerinin arasında ‘kuş sütüyle beslerim seni’ geçiyor ya onu değiştirerek ‘Fındık sütüyle beslerim seni’ diyebilirsin.

Günümüzde süt çeşitleri çoğalırken ara sırada yapılan ve bizimde gün yüzüne çıkarmak amacıyla yaptığımız bu süt, fındıktan yapılıyor. Karadenizliler sevecek zaten ama sen daha fazla sevebilirsin. Fındık sütünü yaparken eğlenecek ve bir o kadar da lezzetli olacak. Bundan emin olabilirsin. İki adet malzemeden oluşuyor ve çok kolay. Sadece biraz zamana ihtiyacı var. Gözün korkmasın, toplamda 2 gün diyebiliriz.

Fındığın temelinde enerji vermek, kalp krizi riskini azaltmak, kalp ritmini düzenlemek, beden ve zihin yorgunluğunu gidermek gibi özellikleri mevcut. Bunları içecek bazında vücuda almak keyif verici olacak. Hatta; bu süt ile tatlılar, ekmekler, kahveler yapabilirsin. Kahveni bu sütle yaptığında dışarıdan satın aldığımız fındık aromalı granül kahvelerden bin kat daha iyi olacak ve doğal olacak. Organik demiyoruz.

Aslında bu kadar bilgilendirmeye girince aralarda gastronomik bilgi vermek istiyoruz. Bunları da bu yazılarımız arasına sıkıştırmayı daha çok seviyoruz. Doğal ve Organik arasında varolan koca bir farktan bahsetmek istiyoruz.

Organik tarımın temelinde tarım yapılacak alanın belli bir miktar çevresi içerisinde toprağı etkileyecek kimyasalların toprak üzerinde veya altında kullanılmaması gerekmekte. Bununla beraber belirlenmiş kriterler içerisinde var olan yöntemler ve teknikler kullanılıyor ve yasaklı kimyasal maddelerin kullanılmaması gerekmekte.

Doğal tarım ise çevredeki topraklarda ne yapıldığı farketmeyen şekilde sadece doğal yöntemler ve ortamda uygulanan ve işlenen tarım diyebiliriz.

Kısaca anlatmak gerekirse organik tarım kriterleri bi hayli zor olması sebebiyle; her önünüze gelen bunlar organik diye satılmaya çalışılan meyve ve sebzelere aldanmayın. Yüzde 50-60 oranında satılan organik diye söylenen ürünler organik değil. Bu sebeple dikkat etmek ve kaynaklarını iyi araştırmak gerekiyor.

Bu konuya da parmak bastığımıza göre, doğal olarak yetiştirilen fındıklardan fındık sütü yapalım mı?

Fındık Sütü

200 gr çiğ fındık
500 ml su

Bir gün önceden suda bekletilmiş çiğ fındıkları su ile birlikte bir mutfak robotundan geçirin. Süzdürün ve servis edin.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT