Gaggan – Bangkok / Tayland

Öncelikle bahsedeceğim restaurant konusunda çok farklı yorumlar okuyacaksınız ve aynı zamanda çok fazla ayrıntıları vermeden yazmaya devam edeceğim bunun sebebi ise emeğe saygı olarak sizinde deneyimleyerek anlamlandırmanız amacıyla yaptığım bir durumdur. Gaggan 2015 yılında Dünya’nın en iyi 50 restaurant (Best 50 Restaurant) listesinde 10. sırada yer alıyor. Dört buçuk yıllık olan Gaggan Tayland’da Hint mutfağı üzerine çalışmalar yaparak ve temel çalışma sisteminde şuan kapatılmış olan El Bulli’nin şefi Ferran Adria ile çalışmış ve şuan mutfak ekibinde o mutfaktan çalışanlar bulunmakta. Geçtiğimiz yıl 17. sırada olan Gaggan bu yıl Asya kıtasının en iyisi ve Dünya’nın en iyi 10. Restaurantı olarak sıralamada devam ediyor.

Başlangıçta rezervasyon isteğim reddedildi ki daha sonrasında o günün doğum güm olduğunu ve birazda Touch of Chef blogumuzdan bahsettiğim için bir anda kapılar açıldı ve o gün için rezervasyonu yaptırdım iki kişilik.

Gaggan’da menüler üç aylık periyodlarla tamamen değiştiriliyor ve iki tür tadım menüsüne sahip. Hiç bir şekilde a la carte servisi bulunmuyor ve bunu sık sık vurgulamaktalar. Menü türleri Taste of Gaggan ve Best of Gaggan. Sabit fiyatları mevcut hiç bir farklılık yok ve bunu internet sitesinden görebiliyorsunuz. Biz daha fazla tadım ve incelemek üzere Best of Gaggan’ı tercih ettiğimizi belirtelim.

 

 

Gaggan

Ph. (662) 652 1700

68/1 Soi Langsuan, Ploenchit Road, Lumpini, Bangkok 1033

www.eatgaggan.com

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT