Türk kültüründeki; misafirperverlik ruhundaki ve annelerimizin altın günlerinde ikram ettikleri çayların yanında olan yiyecekler tatlılara da artık parmak basıyoruz. Şu ana kadar video olarak çalışmalarımız da Osmanlı mutfağını tezgahtan geçiriyorduk. Artık bunu yepyeni bir yapıyla el atıyoruz farklı konulara el atmaya da devam edeceğiz.

Bu konseptimize isim olarak şimdiki zamanda annelerimizin hatta Türk kültüründe de yer edinen, İngiliz yapısında da yer alan; “5 Çayı” adını verdik. Bundan sonra bu konsept içerisinde tatlılar, kurabiyeler, kekler gibi unlu mamulleri göreceksin. Çok lezzetli oluyor çok! Vallahi bak. Misafirine sunacağın çayın, kahvenin yanına sunacağın birbirinden özel lezzetleri sana sunacağız. Ah bu arada bu çekimleri yaparken bizde çay içiyoruz. Tavşan kanı Türk siyah çayı bize güç veriyor ve o an daha fazla ruhu hissederek yaşatmaya çalışıyoruz.

Bilemeyiz ama belki bir gün biz çekimdeyken seni misafir olarak kabul ederiz. Çekim aralarında seninle sohbet, çekimlerden sonra da seninle güzel bir çay saati yaparız. Bu güzel olabilir. Kim bilir? Belki, gerçekleştiririz. Sadece biraz zamana ihtiyacımız olabilir. Bu konuda sabretmeni ve zamana bırakmayı, bizi takip etmeyi bırakmamalısın.

Yemekleri yaparken nasıl domatesin biberin iyisini, güzelini seçiyor çiğ halini kullanıyorsak aslında kahvenin bile temeline inmek gerekiyor. Kimimiz evinde kahvesini filtre kahve içiyor, kimimiz granül, kimimiz de özenle gidip kahve çekirdeklerini alıp öğütüp kullanıyor. Şimdi sen hangisisin bilemeyiz ama bu tarifte biz işin yine temeline iniyoruz. Kahve aromasını kahve çekirdeklerinde veriyoruz bu tarifte ve Kahveli Krem Karamel ile adım atıyoruz ‘5 Çayı‘ konseptine.

Kahveli Krem Karamel

5 büyük yumurta
125 gr şeker
500 ml süt
250 ml krema
100 gr kahve çekirdeği
1 çay kaşığı vanilya özü

Karamel için
200 gr şeker
100 ml su

Süt ve krema, Kahve çekirdekleri ile birlikte kaynatılır ve süzüldükten sonra sıcak şekilde bekletilir. Yumurtaları şeker ile karıştırdıktan sonra üzerine sıcak süt karışımı yavaşça karıştırmaya devam ede ede eklenir. Ardından vanilya eklenir ve karamel dökülmüş fırın kabına veya kaplarına dökülür.

İçi su dolu bir fırın tepsisinde 175 derece ısınmış fırında 1 saat pişirin ve soğutup ters çevirin.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT