Karadut Pekmezli Armut Tatlısı

Bu tarifi oluştururken biraz Ankara ve çevre bölgelere doğru giderek yapmak istedik. Tabii ki; Ankara’ya ait tatlı olan Armut Tatlısını biraz değiştirmek ve yanında yenilikçi malzemelerle beraber ortaya koymak istedik.

Ankara ve çevresinde dut ağaçlarını oldukça rahat şekilde görebiliriz ki; küçüklüğüme ait çok anılarım vardır dut ağaçlarında. Ağaçtan düşmek hariç; dut ağacında mahsur kalmak, bahçe sahibinin bizi kovalaması, altına çarşaf tutup toplaması ve parçalanmaması olsun diyerek ağacı sallayarak dut düşürmek gibi. Ancak; karadutun o ağaçlardan toplaması ve yemesi çok zor. O ağaca çıkacaksanız ya gözden çıkardığınız bir kıyafetiniz olmalı, ya da açık renkli giymemelisiniz. Aksi halde olanlar oluyor. (Gülümsüyorum) Ah bir de yemesi zor derken tadı enfes ancak parmaklarınız rengarenk kalıyor. Sebebi; kendisi renkli bir kişilikte aynı zamanda her biri beyaz dutlar gibi kolay düşmüyor. Tek tek ellerinizle toplamanız gerekiyor. Dutu dala tutunduran sapları daha sağlam olduğu için onunla uğraşırken ellerinizi kırmızı gıda boyasıyla yıkamış gibi hissedersiniz.

Karadut pekmezli armut tatlısını yaparkende Ankaralı yanımdan dolayı birazcık lezzet olarak aklım bir karış havada oldu açıkçası. Annem bana zamanında yaptı mı? Hayır, yapmadı. Pişimi sırasında çubuk tarçının, karaduta ve armuta vermiş olduğu aromatik koku ortalama derecede beni aldı. Kendi başına yapımı basit olan bir tatlı. Yan ürünleriyle beraber mükemmelliğe doğru yol alıyor. En nihayetinde sizler için en iyi tercihi ne olursa onu pişiriyoruz.

 

 

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT