Annelerin komşularından duyduğu ve öğrendiği tarifler hakikaten komşuluk ilişkilerinin çok önemli olduğu ülkemizde, yüzlerce kilometre ötede bir lezzet olabiliyor. Tabii bunlar televizyon programları veya başka yerlerde görülen tarifler değildir.

Tamamen mahalle kültürü paylaşımı dediğimiz olaydan ibaret olan komşudan komşuya geçen bir sosyal ağın sonucu.

Karnıcırık yemeği de tamamen bu sistemle yayılan bir tat. Zamanında komşularımızdan birinin tanıdıkları tarafından öğretilen bir yemek. Yemek büyük bir tepsi dolusu yapılıyor. Müslümanlıktan gelen aynı kaptan toplu bir şekilde yemek yeme geleneğinin uygulandığı aile veya dostluk bağlarının paylaşılmasına katkı sağlayan bu hamur işi, gerçekten sıcak anların ve güzel sohbetlerin yaşandığı ailenin bütün bireylerini birleştiren bir yemek.

İtalyanların sadece tereyağ, sarımsak ve parmesanla yaptıkları Fettucine Alfredo’su varsa Kars’ın da Karnıcırığı var!

Tarifin asıl olayı peynirinde ve tereyağında. Şehir insanlarının marketten aldığı değil de, köylerde hayvanlarından sağıp yaptıkları sarı tereyağı ile yaparsanız. Hani şu kokusu çok uzaktan bile hissedilen tereyağı. Ve peynirini de özel bir peynir (tercihen Kars’lılara göre Kars gravyeri veya Köy peyniri) tercih ederseniz olay bambaşka bir hal alıyor. Biz Dil peynirini tercih ettik. Dil peynirinin aromasının diğer peynirlere kıyasla süt tadının yoğun olduğu bir peynir ve sıcağı görünce o kadar esnek ve akışkan bir kıvamı oluyor ki karnıcırıktan biraz aldığınız vakit arkasından uzamayı bırakmayan bir dil peyniri karşınıza çıkıyor.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT