Kurutulmuş Meyve ve Yemişli Torrone

Ruhunu halen bir çok isimle yaşatan bir yiyecek bu Torrone. Günümüzde ülke ve bölgelere göre ismi değişiyor. Türkiye’de ‘Koz Helva’ diye biliriz ama gerçek ismi az önce dediğimiz gibi ‘Torrone’ diye geçmekte.

Roma İmparatorluğu zamanından beri yapıldığı söylenmekte bu tatlı. Enerji verici yapısıyla kimi zaman tadıyla gönlümüzü mest etse de Türkiye’de çok fazla tüketmiyoruz. Malzemesinin bolluğuyla beraber enerjileri tavan yaptırsa da çok fazla tüketilmez durumda. Aslında biz Torrone’nin yapımı ne kadar zor biliyor musun?

El emeği göz nuru olan Torrone’ye Gollum gibi ‘kıymetlimisss’ demeye başladık, daha yaparken. Biraz meşakkatli, fazlaca da güç gerektiyor. Erkek ve/veya kadın diye ayrım yapmıyoruz, günümüzde herkes eşit derece de ağırlıklar taşıyor veya bir o kadar güçlü. Bunu sende biliyorsun. Senden daha fazla ağırlık kaldıran karşı cins kesin vardır. Elinde bir kilogramlık demir çubuk olan iki karşı cins tek kolunu uzatıp doğrultsa kadın daha fazla o elini sabit tutabilir gerçeğiyle bir kadın kadının gerçek gücü ortaya çıkıyor.

Torrone’nin az önce bahsettiğimiz Roma İmparatorluğu zaten zamanında İtalya’yı içerisine kapsıyordu. Bu tatlının bir çok çeşidi bulunmakta ve kelime olarak temelinde Latince’de tost anlamına gelen ‘torrore’den gelmekte. Kültür bağları ve kulaktan kulağa gibi dağılımlardan sonrasında bir çok ülkeye ve/veya kültürde yer edinmiş. İspanya, İtalya, Roma İmparatorluğu, Filipinler, Peru, Porto Riko, Küba, Türkiye gibi. Bunların hepsinin birbirinden farklı içerik ve düzenleri var.

Bizim bugün size yaptığımız tarihi bilgilerde de yer alan Roma İmparatorluğundan geldiği söylenmesine karşılık o zamana ait Torrone’yi yapacağız. Kolaylık seviyesi çok zor diye köşeye not alabilirsin. Ortalama 1 saat boyunca karıştırmak ve sert bir kıvam olacağını söylemek gerek. Zorlayacak ama sonunda alacağın lezzet hazzına kesinlikle değecek!

Kurutulmuş Meyve ve Yemişli Torrone

350 gr bal
200 gr şeker
2 yumurtanın beyazı
¼ vanilya özü
1 limon kabuğu rendesi
1 tutam tuz
100 gr badem
45 gr kızılcık kurusu
45 gr kuru kayısı
45 gr kuru erik
25 gr kavruk fındık
25 gr kavrulmuş şam fıstığı
25 gr kavrulmuş kabak çekirdeği

Kısık ateşe büyük bir tencere konur ve içine bal dökülür, ardından şeker ilave edilir. Rengi açılana kadar karıştırılır. Başka bir tarafta yumurta beyazını 1 tutam tuz ile çırparak katı beyaz hale getirin. Ardından en büyük parçası 1 yemek kaşığı kadar olacak şekilde ballı karışıma altı açık şekilde yedire yedire yavaşça karıştırın. Yumurta beyazının hepsi bittiğinde 40 Dakika boyunca karıştırarak pişirmeye devam edin. Karışım koyu ve sakızımsı bir hal alacak ve içine uygun şekilde doğradığınız kuru meyveleri ve yemişleri boşaltın. Bu meyve ve yemişlerin fırında biraz ısıtarak eklerseniz daha güzel olur.

Bir dikdörtgen kabın içine fırın kağıdı koyun ve limon ile her yerini ıslatın ardından bu karışımı boşaltın ve limon ile üzerini düzeltin. Soğumaya bırakın.

Soğuduktan sonra uygun şekilde dilimleyin.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT