Limon aroması çok sevilir tatlılarda. Limonlu kek, cheesecake, dondurma, sos ve daha fazlasını sen aklından çok güzel geçirebilirsin. Aklına çok fazla şey gelebilir. Dilin isminden belki sulanmıştır. En nihayetinde bu bir asidik tat.

Belki de huylandın bu yazıyı okumuyorsun bile. Limona karşı tikin bile olabilir. ‘Hey limona karşı tiki olan gel buraya!’ Hiç şeftaliye tiki olana karşı şakalaşmalar yapıyorsan bizimde tarifimize saygı duyman lazım. Şuan bunu okurken güldüğünü biliyoruz, bu adamlar deli bile diyebilirsin. Mutfağı hayatına katmış olan kişi sence delirmeden yapabilir mi? O kadar tarifler, ‘of bu mükemmel’ diye bayıla bayıla yediğin tadı sence normal bir insan mı yaptı dersin? O kadar şefler sence Michelin yıldızlarını kolay mı aldı sanıyorsun? O yahu buraya gitmek için aylar sonrasına rezervasyon ancak yapılabiliyor dediğin restaurantın mutfağında ki şef sence akıllı mı? Bizce değil.

Şu ana kadar olan yazılardan bahsederken hep biz diyoruz. Bu yazıyı sence biz iki kişi oturup mu yazıyoruz? Hayır. Tek kişi oturup fikirlerini, bilgilerini ve düşüncelerini aktarıyor. Aslında ‘ben’ diye yazabilir. Yazamaz mı? Yazar. Çokta güzel olabilir. Ama yapamaz en nihayetinde ortak bir durum var. Bir ekip ruhu var. Bu yazıyı sadece sen mi okuyorsun? Hayır. Belki profesyonel alandasın veya bizi takip eden bir arkadaş grubunun içerisindesin sende okuyorsun bunları, o da. Aranızda hiç bir fark yok.

Bir işi bir karmaşık hale getirdik. Sizi, sen yaptık. Beni, biz yaptık. Bu ben Sezer veya Deniz olabilir. Herhangi birimiz olabilir ama durum ortada. Kafan karışmasın. Sen istediğin gibi oku. Biz sana hitap etmeyi daha çok seviyoruz. Mutfaktan gönderdiğimiz bir tane tabağı sen yerken senin damağına hitap ettiğimiz gibi.

Bu karmaşalardan sonra asıl olaya gelelim. Burada kısa bir aşk üçgeni anlatmak istiyoruz…

Bizim Studi0 Mutfak’ta şeker kavanozunda dururken buzdolabındaki limonu görmüş sarılığı dikkatini çekmiş ve aşık olmuş. Üzerine yanında duran diğer ürünler ‘bak o çok ekşi’ demişler. ‘Olsun benim tatlılığım ona yakışır. Çok güzel çift oluruz’ diye çıkışmış. Bu sırada diğer tarafta duran un da şekerin kristal parlaklığı dikkatini çekmiş ve şekeri çok beğenmiş. Un ufak olmuş beğenmekten. Sonra bunlar bir araya gelmiş. Un demiş şeker ‘ben seni beğeniyorum’ diye. Şeker demiş: ‘ben limonu beğeniyorum’ diye. Biz de bunu duyduk. ‘Ne yapsak acaba?’ derken ‘dostluk kazansın’ diyerek pastanelerde karşımıza çıkan Limonlu şeker kurabiyesi yapalım dedik. Karşına bu tarifi getirdik. Onlar erdi muradına, biz çıkalım tadına.

Limonlu Şeker Kurabiyesi

Malzemeler
230 gr tuzsuz tereyağı
200 gr şeker
450 gr un
5 gr kabartma tozu
¼ çay kaşığı tuz
1 büyük yumurta
1 tatlı kaşığı vanilya özü
1 limon kabuğu

Un, kabartma tozu ve tuzu karıştırın. Mikserde tereyağı ve şekeri karıştırın, iyice krema kıvamına geldiğinde yumurta, limon kabuğu ve vanilyayı katın. Homojen hale gelen karışıma un karışımını ekleyerek karıştırmaya devam edin ardından hamuru sarıp buz dolabında dinlendirin. Dinlenen hamuru 1 cm kalınlığında açın ve şekiller çıkartıp, 190 derecede 9 – 10 dakika pişirin.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT