Menengiç kahvesi Türkiye’de fazlaca bilinir kimi sever kimi Türk kahvesinin yerini alamaz der. Zaten alamaz ama aralarında dağlar kadar fark var. Birinin temelinde kendinden yağlı bir bitki var, diğerinin ise bir gerçek kahve çekirdekleri yer alıyor. Sadece pişirme tekniğiyle olayı değiştiriyor.

İkisi de su ile yapılırken, menengiç aynı zamanda süt ile de yapılıyor. Menengiç bitkisinin fıstıkgillerden geldiğini içerisinde sakladığı mineralleri saymakla bitiremeyiz. Bunların yanı sıra; ‘nefes darlığına çok iyi gelir. Solunum yollarını açar ve ses tellerine faydalıdır. Özellikle kahvesi göğsü yumuşatır, öksürüğü keser ve mideye iyi gelir. Böbrek kumlarının dökülmesini sağlar. Cinsel gücü arttırdığı bilinir.’ diye bahsi geçmekte faydaları konusunda kaynaklarda.

Menengiç bitkisi genellikle Doğu Anadolu bölgesinde olmasına rağmen Kırıkkale’de çıkmış. Çıkmış deme sebebim yabani bitki olmasından dolayıdır. Gittim, topladım ve kuruttuk.

Bu kuruma işlemi 1 ay kadar sürüyor. Videoda da bahsettiğimiz gibi toplarken yapışkanlığını kaybetmiş olması gerekiyor. Bundan sonra kavurma işlemini kuru bir tavada bile yapabilirsiniz. Kavururken fazla siyah tonuna ulaşmadan gördüğünüz renkte bırakmanız gerekiyor.

Daha sonrasında soğutarak, öğütücüde öğütüyoruz veya bir havan yardımıyla tamamen ezilmesini sağlıyoruz.

Şimdi sütlü menengiç kahvesi nasıl onu anlatalım..

Menengiç Kahvesi

1 kahve fincanı süt
1 çay kaşığı öğütülmüş menengiç
Şeker (isteğe göre)

Tüm malzemeleri türk kahvesi yapar gibi cezveye koyun. Sürekli karıştırın. Bu sırada tetikte olun ve kaynamaya başlayıp köpürünce hemen alın ve sıcak olarak servis edin.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT