Günümüzde de fazlaca olan erişteli mercimek çorbası kimi zaman mercimek yahnisi olarakta yer alıyor. Tarihi kitaplarda ise; mercimek çorbası olarak bahsediliyor.

Günümüzdeki halinde bal veya sirkenin yer almadığını söylemek isteriz. Ancak; bu çorbaya sirke, bal, kimyon, kişniş öylesine yakışmış ki; içimizden keşke günümüzde de bu şekilde yapılsa dedik. Hatta çekimlerden sonra ‘biraz daha mı yapsak yahu?’ dedirtti.

Bu çorbayı yapmadan geçmeyin!

Mercimek Çorbası

1/2 bardak yeşil mercimek
2 bardak et suyu
1/2 orta boy soğan
1 kaşık tereyağı (15 gr)
1 kaşık sirke
1/2 kaşık bal
1/2 kaşık dövülmüş tane kimyon
1/2 kaşık dövülmüş yada tane kişniş
Karabiber
Tuz

Hamur için:
1 bardak un
1 yumurta
1 1/2 kahve fincanı ılık su
1/2 tatlı kaşığı tuz

Önce hamuru hazırlayın. Unu bir kaba dökün; ortasını havuz yapın; yumurtayı, suyu, tuzu katıp yoğurun. Ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edince top haline getirin, unlayın, üzerini örtün ve 15-20 dakika dinlendirin. Derince bir tencerede mercimeği 2 bardak et suyu ile, yumuşayıncaya kadar yaklaşık 25 dakika haşlayın. Unlanmış zeminde hamuru 25 cm çapında bir pide gibi açın, sonra bu hamuru 2×2 cm boyutunda küçük karelere bölün. Yumurtalı hamur biraz yapışkan olur, çalışırken ellerinizi devamlı unlayın. Mercimek yumuşamaya başlayınca hamur parçalarını tencereye atın ve çorbayı kısık ateşte 15 dakika daha pişirin. Çorba kaynarken soğanları yemeklik doğrayın. Küçük bir tavada yağı eritip soğanları kavurun. Kimyonu, kişnişi, sirkeyi, balı ve tuzu ekleyin bir iki çevirip tencereye boşaltın. Çorbayı güzelce karıştırın, 15 dakika kısık ateşte fokurdatıp ateşi söndürün. Taze çekilmiş karabiberi serpiştirin, tuzunu kontrol edin ve servis edin.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT