Bizim oluşturduğumuz modern tabakların bir çoğunun ya hikayesi var ya da rustik hali modern ile yeni bir soluk alıyor. Aslında Dünya’ya yeni gelen bir bebek gibi oluyor. Yeni bir nefes gibi diyebiliriz.

Bu yemekleri evde yapmak biraz zor olabiliyor. Tabii bunlar bazıları. Bu yarattığımız tarifleri seviyelendirmek gerekirse çok üst seviyedekileri yapmak gerçekten çok zor ama bu tarzdakiler yapmakta çok kolay. Maltodekstrin veya Xhantam Gum bulmak artık çok kolay. İnternette arattırdığında cebini yakmayacak şekilde bulabilir ve edinebilirsin. Biraz uğraşırsan ve araştırırsan bu kimyasalları kullanmak çok eğlenceli başka yerlerde de kullanabilirsin!

Maltodekstrin’in özelliği yağ segmentlerini alıp toz haline getiriyor. Bunu çok basit bir örnek vererek kısaca nasıl eğlenceli hale getirebilirsin, açıklıyoruz. Makarna yapıyorsun evinde pesto soslu yapmak istedin diyelim. Ama domates soslu da fena olmazdı diye düşünüyorsun. Makarnanı kenarda haşla domates sosunu yap. Makarnanla birleştir. Buraya kadar normal makarna yaptın diyelim. Bir pesto sos yaptın. Özünde sıvı olan bir yağ kullandığı için maltodekstrin bunu toz haline getirecek. Makarnanın vazgeçilmez peyniri parmesanın var diyelim. Bu toz pesto ile parmesanı harmanla ve hazırladığın domates soslu makarnanın üzerine dök. Eşine, dostuna müthiş bir tarif.

Bunları yazarak aslında şuan karnın acıktı veya canın çekti. Hatta belki bunlar olmasa bile düşündün ve o sırada ağzının içi sulandı. Hadi, şimdi birbirimizi kandırmayalım. Bunlardan birisi oldu. Hiç ‘aman hiçte öyle bir şey olmadı’ diye geçiştirme. Bir düşün. Bunu okuduktan sonra mutfağa gidip bir şeyler hazırlama düşüncesi geçti veya bir yemek sipariş vereyim dedin. Siparişini verirken bu kimyasalları bir araştır, satın al. Bence almalısın. Bu tatlıyı yerken ‘nasıl güzel olmuş yahu!?’ diyeceksin. Çok farklı tuzlu tatlı karışık bir tat ortaya çıkarken, umameyi hissedeceksin.

Modern Cevizli Tel Kadayıf

Kıtır Tel Kadayıf
100 gr tel kadayıf
20 gr şeker
5 gr toz tarçın

Tel kadayıfı bir yağlı kağıt üzerinde kalıplar içerisinde 0,5 cm kalınlık olacak şekilde kadayıfları yerleştirip daha sonra sıkıca bastırın. Kalıpları kaldırın ve kadayıflara şeker ve tarçın serpiştirin. Üzerine bir yağlı kağıt ile kapatarak, ağırlık koyarak önceden ısıtılmış 180 C derecede kızarana dek pişirin. Bu süreçte güzel renk alması için üzerini bir süre sonra açabilir ve alt üst çevirebilirsiniz. Altın sarısı renk aldıktan sonra çıkarın ve soğumaya bırakın.

Jel Şerbet
1 bardak şeker
1/2 bardak su
1/4 limonun suyu
3-4 damla vanilya özü
Xhantam gum

Şeker ve suyu tencerede kaynatın. Kıvamı oluşmaya yakın içerisine limon suyunu sıkın. Daha sonrasında soğumaya bırakın. Şerbete xhantam gum ekleyerek jel kıvamına getirin.

Toz Ceviz Pralin
1 cup ceviz
75 gr tereyağı
50 gr şeker
15 gr tereyağı
Maltodekstrin

Ceviz ve şekeri ocakta karamel kıvamına getirin. Şeker hafifçe kaynamaya başlayınca tereyağını ilave edip karıştırın. Tamamen kıvamını alınca yağlı kağıt üzerine dökerek soğumaya bırakın. 15 gr tereyağını bir tavada eritin ve kaynatın. Baharat öğütücü içerisinde ceviz pralini sıvı hale getirirken içerisine önceden erittiğiniz 15 gr tereyağını ilave edin. Sıvı haline gelen ceviz praline maltodekstrin ekleyerek toz haline getirin.

Tuzlu kaymak
50 gr kaymak
20 ml süt
Bir tutam tuz

Kaymağı bir kasede çırpın ve içerisine bir tutam tuz ekleyin. Çırpmaya devam edin. Biraz açık kıvama gelmesi için içerisine süt ekleyin ve güzel bir kıvamlı hale getirin.

Servisi için:
Kıtır tel kadayıf
Jel şerbet
Toz ceviz pralin
Tuzlu kaymak
Toz tarçın

Tabağınızın tabanına bir miktar toz ceviz pralin koyun. Tam orta kısmına bir miktar tuzlu kaymaktan ekleyin. Kıtır tel kadayıflarınızdan 3 tane alın ve iki arasına jel şerbet ile dolgu oluşturarak birleştirin. Dik şekilde tabağınıza konumlandırın. Toz tarçın ile servis edin.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT