Ogura Cake (Japon Sünger Cheesecake)

Ogura’yı nasıl bulduk biliyor musun? Bir Japonya turunda. Aslında Uzak Doğu ülkelerinin bir çoğunda karşına çıkıyor ama anavatanı Japonya. Japonya Narita’da sokakta yürüyüş yaparken karşımıza çıktı bu kek. Orada gördük ve tattık.

Aslında sürekli Dünya turu halindeyiz. Bunu defalarca kez söyledik. Bu süreçte bir çok kez tadıyoruz, farklı ürünleri yiyoruz. Elbette ki; gittiğimiz yerlerde lokal yemekleri tüketmeye özen gösteriyoruz ki, o toprakta yaşayan gastronomi kültürü ne durumda onu görmek ve hissetmek için.

Sizlerle de herşeyi paylaşamıyoruz veya paylaşmıyoruz çünkü; ya elimizde var olan bilgiler bir kompozisyon için yeterli kalmıyor veya görseller uygun olmuyor. Buna dayanarak kendimiz de bir döküman arşivine dönüşüyor bunlar.

Bir cheesecake türevi diye geçmekte. Aslında; içerik olarak biraz daha farklı olmasına rağmen görüntü cheesecake’e benzer ancak çok büyük bir farkı var: ‘bıngıl bıngıl oynaması’. Bir jel gibi. Salladığınız da deprem yaşamış bir bina gibi sallanıyor. Bu yüzden bıngıl bıngıl oynuyor diye espritüel yaklaştık konuya.

Aslında tüm bilgileri sizlere verdik. Biraz da Japon gastronomi kültüründen bahsetmek gerekirse; kendileri ince işçilik ve mükemmeliyetçilikleri ile meşhur diyebiliriz. Adana’nın kebabı, Japonların ince işçiliği gibi bir şey. Nasıl kebabı hazırlarken eti zırh adı verilen bıçakla incecik kıyarak kebap şişine yerleştiriliyor ve özen gösteriliyorsa; bu adamlar mutfakta yaptıkları her işin ince işçiliğine önem veriyorlar. Aynı boyutlarda doğranması veya yerleştirilmesi. Bir ürünü yaparken birbirinin aynısı olmasına öylesine özen gösteriyorlar ki; birde mükemmel olsun diye ellerinden geleni ardlarına koymuyorlar. Bunu şöyle bir örnekle anlatabiliriz; Bir suşinin kalınlığı 1 cm olması gerekiyorsa o 1,2 cm olmaz. Belki 1,1 cm olabilir diyebiliriz de 1,2 olması mümkün değildir bu insanlar için. Karşıdan karşıya geçmek için bile sıra bekleyen insanlardan ne bekleyebilirsin ki? İnsanların bir o kadar da yardımsever olduklarını da şöyle usulca köşeye not olarak bırakalım da tarifimize geçelim.

Ogura Cake (Japon Sünger Cheesecake)

230 gr krem peynir
200 ml süt
60 gr tuzsuz tereyağı
6 büyük yumurta
140 gr şeker
60 gr un
20 gr mısır nişastası
¼ Çay kaşığı vanilya özü
1 çay kaşığı krem tartar
1 limon kabuğu rendesi

Yumurtaların sarısı ile beyazını ayırın, benmari usulü bir karıştırma kabı hazırlayın içine krem peyniri ve tereyağını koyun. krem peynir yumuşayınca yavaş yavaş sütü ekleyin ve karıştırmaya devam edin, yumurta sarılarını ekleyip iyice çırpın ardından un, mısır nişastası ve vanilya ekstratını ekleyin ve iyice karışan karışımı süzgeçten geçirin, üzerine 1 limonun kabuğunu rendesini boşaltın.

Mikser yardımı ile yumurta beyazlarını hafifçe çırpın, ve içerisine krem tartarı ekleyin ve mikseri orta hızda açın. Mikser çalışırken şekeri yavaş yavaş ekleyin ve katı bir kıvam alana kadar çırpın.

Yumurta beyazını, yumurta sarılı ve krem peynirli karışıma dikkatlice yedirin ve söndürmemeye dikkat edin.

Çemberli kek kalıbını her tarafına fırın kağıdı gelecek şekilde yağlayıp hazırlayın ve bu keke karışımını boşaltın. Bir fırın tepsisine koyun ve sıcak su doldurun. 140 derecede 40 dakika ardından 120 derecede 20 veya 30 dakika pişirin.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT