Özbekistan’ın tarihi de çok kalabalıktır. Türklerin geçmişiyle aynı noktalardan dokunarak gelmiştir ki günümüzde de kendileri Özbek Türkleri veya Özbek olarak geçiyor. Bunu sende, bizde biliyoruz. Aynı soydan geliyoruz. Orta Asya Türklerinden birisidir Özbekistan halkı.

Dillerimiz birbirine benzediği gibi damak tadımızın bir kısmı da Özbek gastronomi kültürüne bağlıdır. Çokça lezzetli ve özeldir. Aslında bize göre her ülke veya topluluğun gastronomi kültürleri özeldir. Gerçi Amerikan gastronomisi diye bir kültür yoktur bize göre ama yine de oralarda da var olan Burgerler gerçekten özel oluyorlar. Şimdi bu konuda haklarını yememek lazım.

Bizim ülkemizde de adam akıllı burger yapan yer bulursak onu da paylaşıyor olacağız. Burgere nereden girdik şimdi değil mi? Burger köftesinin ana maddesi kıyma. Bu Özbek pilavında da var kıyma. Kıymanın değerli olduğu noktalar var. Aslında bir çok çeşitte kıymalar hazırlanabiliyor. Örneğin; tek çekim, çift çekim, zırhlanmış veya makineden geçirilmiş olanı var. Bu makineden geçirilmiş olanın bir adı var mı? Bizce yok. Mutfak robotundan geçirir gibi geçiriliyor et.

Bu mutfak robotundan geçirilmiş eti genellikle Hatay bölgesinde içli köfteye değer veren dükkanların mutfaklarında hazırlanıyor. Bir 5 litrelik tencereyi dönüştürerek altında var olan motorla beraber sağlam bir mutfak robotu yaptırılıyor. İçerisine atılan etlerle beraber buz atılıyor. Bunun sebebi çok hızlı kesen bıçaklardan dolayı et kararmasın veya pişmesin diye. Daha sonra çıkardıklarında kum gibi incecik, pamuk gibi yumuşak bir kıyma elde ediliyor. Bu kıymanın ufak bir özelliğinden bahsedelim o ufacık haliyle bir tencere içerisinde varken elini içine bastır ve hızlıca kaldır. O sırada elin boş gelmeli veya kıyma parçalarıyla gelmeli değil mi? Bu kıymada o tencere de havaya kalkıyor sanki yeni nesil duvara, tavana yapıştırılıp reklam yapılan süpürgeler gibi. Tavana atsan çiğ köfte olmuş diye düşünür uzaktan Urfalı Mahmut Ağa.

Özbek yemek kültürünün başlıca yemeklerinden birisi de pilavlardır. Hatta; Özbek Türkçesi’nde Plov diye geçmekte. Bu tarifte öylesine tarih var ki 1300 lü yıllarda Mahmud Nedim Bin Tosun ‘Aşçıbaşı’ kitabına yazmış. Hesabını sen yap. Şimdilerde çok daha farklı versiyonları var ancak temel olarak tarihi olarak ilk bu şekilde ortaya çıkmıştır Özbek pilavı.

Yazdır
Özbek Pilavı


Course: Ana Yemek, Pilav
Mutfak: Osmanlı Mutfağı
Servis: 2 kişilik
Malzemeler
 • 250 gr pirinç yıkanmış
 • 100 gr kuzu eti kuşbaşı doğranmış
 • 50 gr kuzu kıyma
 • 1/2 soğan
 • 30 gr tereyağı
 • 10 gr tereyağı kıyma için
 • 500 ml et suyu kuzu eti haşlamadan kalacak
 • tuz
 • karabiber
Yapılış
 1. Kuş başı doğranmış kuzu etlerini suda haşla. Etler haşlanırken bir kenarda 1/2 soğanı doğra. Haşladıktan sonra suyundan süzdür. Suyundan 500 ml kenara ayır. 

 2. Bir ocakta 30 gr tereyağını koyarak haşlanmış kuzu etlerini kavurmaya başla. Üzerine soğanları ekle. Bir süre daha kavur. Kavurduktan sonra et suyunu ekleyip tuz – karabiber ile lezzetlendir. Et suyu kaynamaya başlayınca içerisine daha önceden yıkanmış pirinçlerini sal. Demlenmeye bırak.

 3. Pilav demlenirken bir yandan ayrı bir tavada 10 gr tereyağı ile birlikte 50 gr kuzu kıymayı kavur. Kavururken içerisine tuz – karabiber ekleyerek lezzetlendir.

 4. Kavurduğun kıyma ile birlikte pilavı servis et.

 

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT