Tatlı yiyelim tatlı konuşalım’ deriz misafirlikte. Bazen elimizde bir saklama kutusu içerisinde ikramlıklarla gideriz misafirliğe. Bu da elimizden götürebileceğimiz, hazır gibi sanılacak ama sizin el emeği göz nurunuz olacak misler gibi bir kurabiye.

Bu kurabiyeyle gittiğinizde ev sahibi size de ikram ederken, kendisi de tadacak ve şaşıracak fazlaca. Bu tadı başka yerde bulamayacak. Kimi pastanelerde fazlaca bulabilirsiniz bu kurabiyeyi. Hep satın almak yerine kendin yapmaya ne dersin?

Arasına kullandığın reçeli veya marmelatı kendin yaptığını da varsayarsak eğer; bu tarif bir harika! Biz çilek reçelli yaptık ama sen bunu başka aromalı halde yapabilirsin. Bu keyifle yapacağın ve eğleneceğin kurabiyeyi tadarken muhtemelen ‘kesinlikle uğraştığıma değdi’ diyeceksin.

Hatta bu tarifi yaparken farklı şekillerde yapabilir ve çocuklar için mükemmel görüntüler halinde sunabilirsin. Mesela; bir kare veya yuvarlak form içerisinde açacağın ufak hayvancık şekilleriyle delikler oluşturabilir ve beğeneceği kurabiyeler yapabilir ve sütle ikram edebilirsin.

Ufak bir noktadan bahsetmek istiyoruz; reçelleri püre haline getirmen gerekiyor. Bu en önemli nokta.

Reçelli Bisküvi

150 gr Tuzsuz Tereyağı
100 gr Şeker
2 gr Tuz
1 Yumurta
300 gr Un

Süslemek için;
50 gr Pudra Şekeri
50 gr Reçel

Oda sıcaklığında tereyağına şekeri ekleyerek çırpın ardından tuz ve yumurtayı ekleyin ve çırpmaya devam edin. Son olarak karışıma unu ilave edip güzel bir hamur elde edin. Bu hamuru 1 saat derin dondurucuda dinlendirin ve dinlendirme sonrası 1 cm kalınlığında açın, kurabiye kesicileri ile şekiller kesin ve tepsiye dizin. 15 dk dolapta dinlendirin ve 160 derece de 14 – 15 dakika pişirin.

Yarısının üzerine pudra şekeri serpin ve diğer yarısına reçel yaydırın, pudra şekerli bisküvileri reçelli bisküvilerin üzerine hafifçe bastırarak koyun.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT