Schwartz’s Montreal Hebrew Delicatessen – Montreal

Montreal’in meşhur şarkütericisi: Schwartz’s Montreal Hebrew Delicatessen

fotoğraf 1

Montreal’de ilk gecemi geçiriyordum. Bir şef arkadaşım telefon ile arayarak dünyanın en iyi şarküteri mağzasını ziyaret etmek istermisin? dedi. Tabi asla hayır demeyeceğimi biliyordu besbelli ki ben hazırım bekliyorum seni dedi ve telefonu kapattı.

fotoğraf 2Sherbrooke caddesinde ki hotelimizden yola koyulduk. Saint-Laurent bulavarına kadar yürüdük ve bulvardan kuzey’e doğru 10-15 dakika daha yürümeye devam ettik. Schwartz’s şarküteriye geldiğimizde gece o saatte bile önünde uzun bir kuyruk vardı, yaklaştıkça iki farklı kuyruğun olduğunu gördüm biri, paket yapanlar için bir diğeri ise içeride oturarak yemek yemek isteyenler içindi. Hemen daha uzun ancak içeride oturma şansımızın olduğu kuyruğa katıldık.

fotoğraf 3Beklerken telefonum ile küçük bir araştırmak yapamak istedim ve internet sitelerine gözatmaya başladım. Kendilerini dünyanın en iyi şarküteri mağzası olarak tanımlayan işletmenini kurucusu; Reuben Schwartz adında bir musevi muhacirmiş. 1928 yılın da romanya’dan Kanada’ya göçederek Schwatz’s Montreal Hebrew Deli mağzasını açmış ve 80 yıldır hizmetteler.

fotoğraf 9

Schwartz’s – Montreal Hebrew Delicatessen
3895 Saint-Laurent Boulevard Montreal, Quebec
H2W 1X9 Canada

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT

 

Schwartz’s Montreal Hebrew Delicatessen – Montreal

Montreal’s Famous Charcuterie

I was having my first night in Montreal. One of my chef friends called me and said do you want to visit the world’s best charcuterie? Of course he knew that I can’t say no, he said I’m ready and waiting you and hung up the phone.

We start to walk from our Sherbrook Street. We walked up to Saint-Laurent Boulevard and walked about 10-15 minutes more to the north from the boulevard. When we arrived to Schwartz’s Charcuterie, there was a long line even at night. As we walked closer I realized that there are two different lines, one if for takeaway and the other one is for people who want to have a table. We joined to the line which is longer but have a chance to have a table in the shop.

fotoğraf 2fotoğraf 3

While I was waiting, I wanted make a little researched with my phone and started to browse their website. The founder of the company which they define themselves as the world’s best charcuterie store is Jewish refugees named Reuben Schwartz. He started up the Schwatz’s Montreal Hebrew Deli stored in 1928 when he immigrated to Canada from Romania and they are serving for 80 years.

fotoğraf 9

Schwartz’s – Montreal Hebrew Delicatessen
3895 Saint-Laurent Boulevard Montreal, Quebec
H2W 1X9 Canada

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT