Bize göre o altın günlerini yapan anneler, evde mutfağa girip beş dakikada hemen yemek yapabilen kişiler tam birer şeftir. Kendi mutfaklarının şefidir.

Kimi zaman daha besleyici olsun diye krem çikolata yaparlar. Kimi zaman daha farklı malzemeler veya yöntemler uygularla. Mesela; bir yaprak sarmayı pişirmenin 3 farklı yolla pişiriyorlar; dağınık, dik ve yatay. Bunu düşünen insanların daha neler çıkarabildiğini sen düşün.

‘Şimdi bunlar ne alaka? diyeceksin. Bizde bu yolla tam ortaya çıkmış bir kurabiyeden bahsediyoruz. Sezer’in annesinin zamanla öğrenmiş veya ortaya çıkarmış olduğu malzemeleri oranlarına sahip Un Kurabiyesi.

Bu un kurabiyesini yerken kesinlikle yanında bir içecek gerekiyor. Çay veya süt tavsiyemizdir ama istersen su veya diğer içeceklerden içebilirsin. Neden mi? O kadar mükemmel dağılması var ki; ısırık aldığınızdan itibaren için yumuşuyor sonra içecek aramaya başlıyor. Gerçekten mükemmel!

Tariften bahsettiğimize göre ufak bir bilgi de verelim usulca. Bundan sonra videolarımız anlatımlı olacak! ‘Eh yap, geç olmamış.’, ‘Sizi de görmek istiyoruz.’ ,’E biraz anlatsanıza’ diyenler için bizde yeni bir akım gibi yeni bir yöntem daha ekleyerek anlatımlı videolarımıza başlamış bulunuyoruz! Bunun keyfini çıkar. Eğlenceli olacak, merak etme. Afiyet olsun.

Un Kurabiyesi

5 gr kabartma tozu
5 gr şekerli vanilin
3/4 su bardağı pudra şekeri
3 su bardağı mısır nişastası
3 yemek kaşığı un
1 yumurta
125 gr tereyağı

Servisi için:
Pudra şekeri

Yumurta ve tereyağ dışındaki tüm malzemeleri bir kap içerisine koy. Karıştır veya karıştırma farketmez. Üzerine yumurtayı ve tereyağını ekle. Tereyağ biraz erimiş olması kolay olacaktır. Bu sayede daha hızlı hamuru elde edeceksin. Tüm malzemeleri ekledikten sonra yoğur. Sert bir hamur elde edeceksin. Çok çabuk çatlayan bir kurabiye hamuru olması gerekiyor. Hamurun hazır olduktan sonra 50 gram kadar porsiyonlara böl ve şekil ver. Ne kadar toplu durursa o kadar iyi olacaktır. Pişiriminden sonra fazlaca dağılgan olacak. Tepsiye diz ve önceden ısıtılmış 180 C derecede hafif pembeleşmeye başlayana kadar pişir. Mümkün olduğunca beyaz bırakman gerekiyor. Sadece içinin hamur kalmadığından emin ol. Üzerine pudra şekeri dökerek servis et.

Share Post
No comments

LEAVE A COMMENT